اجرای آسفالت

از ابتدا که انسان ها راه و رسم زندگی را شناختند به راه ها روی آوردند تا مسیر بازگشت به خانه را گم نکنند در ابتدا راه ها خاکی بودند اما بعد که تکنولوژی وارد شد و ماشین ها تولید شدند شکل راه ها نیز تغییر کرد به طور کلی زندگی شهری منحصر به سکونت در منزل و گذراندن اوقات در محیط کار نمی باشد بلکه بخش قابل توجهی از وقت هر شهروند در استفاده از محوطه‌ها و فضاهای داخل شهر صرف می شود.

خیابان ها ، کوچه ها ، جاده ها و به طور کلی راه ها شریان شهر ها و روستا ها هستند . ما به کمک راه ها شهرها را به هم متصل می کنیم تا بتوانیم به راحتی و در نهایت امنیت و اطمینان سفر کنیم واز شهری به شهر دیگر برویم از کشوری به کشور دیگر برویم راه ها همچنین راهنما هستند و می توانند ما را به مقصد نهایی که مد نظر ماست راهنمایی کنند .

اجرای آسفالت

در ابتدای احداث جاده های ایران تمامی راه ها به صورت خاکی بوده است که به آن راه شوسه گفته می شد. این راه ها به دلیل ناهمواری هایی که داشت مسیر مناسبی برای رفت و آمد و به خصوص حمل و نقل جاده ای نبود زیرا در این جاده ها سرعت ماشین از یک حد مجاز نباید بالاتر می رفت و چون امکان تصادفات جاده ای در این نوع راه ها بالا بود، از این رو در این جاده ها راحتی کامل برای مردم فراهم نمی شد. در حال حاضر بیشتر جاده های ایران به خصوص جاده های اصلی با استفاده از قلوه سنگ و غیر ساخته شده است که به آن جاده آسفالتی گویند و نسبت به جاده شوسه بسیار مستحکم تر می باشد .با پیدایش این نوع جاده، جاده های خاکی به دست فراموشی سپرده شد و در حال حاضر شاید تنها چند جاده در اطراف روستاها موجود باشد و دیگر جاده های ایران آسفالت است.

آسفالت چیست؟

آسفالت مخلوط قیر و سنگ ریزه و مواد پالایشگاهی است که سرتاسر خیابان ها را می پوشاند تا رفت آمد و تردد را برای انسان ها راحت کند . این مخلوط که در چند مرحله بر روی جاده ها کشیده می شود نقش بسزایی در کاهش تصادفات رانندگی دارد زیرا در جاده های خاکی چون دارای پستی و بلندی های زیادی هستند باعث از دست دادن کنترل راننده و به وجود آمدن تصادف می شود .
آسفالت با توجه به نحوه کاربرد و اختلاط، به سه دسته آسفالت گرم ، آسفالت حفاظتی و آسفالت سرد تقسیم‌بندی می‌شود.

آسفالت کاری

آسفالت گرم :

آسفالت گرم از معروفترین نوع آسفالتهاست که در آن‌ها قیر و مصالح سنگی گرماگرم مخلوط شده و گرماگرم پخش و متراکم می گردد.

آسفالت گرم دارای انواع زیر می‌باشد:

 • بتون آسفالتی
  این نوع از آسفالت دارای چند مجموعه اجرائی می‌باشد .
 • گرم مخلوط شونده و گرم اجرا شونده
  این نوع آسفالت گرم تهیه و گرم اجر امی شود و تشکیل شده است از : قیر خالص ، مصالح سنگی بد دانه بندی شده ، مصالح سنگ خوب دانه بندی شده
 • سرد مخلوط شونده و سرد اجرا شونده :
  – رلد آسفالت
  – آسفالت ماستیک
  – آسفالت‌ حفاظتی

از مهمترین این نوع آسفالتها ، آسفالت حفاظتی است . مواد تشکیل دهنده آنها قیر و مصالح سنگی می باشد که جهت پوشش و محافظت راه در مقابل عوامل جوی به‌کار گرفته می‌شوند . آسفالت حفاظتی باعث جلوگیری از فرسایش سطح راه‌های شنی و یا آسفالته می‌شود. این آسفالت به سهولت اجرا می‌شود و ضخامت آن معمولاً تا ۲٫۵ سانتی‌متر است . آسفالت حفاظتی می‌تواند کاملاً قیر نیز باشد، که در این نوع از آسفالت حفاظتی مصالح سنگی به کار نرفته است و به نوعی آن را از مخلوط های آسفالتی نیز می‌توان جدا نمود و هدف از ایجاد لایه حفاظتی ایجاد یک لایه قیر بر روی مصالح سنگدانه است تا مصالح سنگی را به مخلوط آسفالتی که بعدا مورد استفاده قرار می‌گیرد بچسباند. نکته قابل اهمیت در این نوع آسفالت این است که نباید از قیری استفاده شود که به لایه سنگدانه نفوذ کند.

آسفالت کاری در تهران

آسفالت سرد:

آسفالت سرد به مخلوطی از مصالح سنگی و قیر مخلوط و یا امولسیون قیر گفته می‌شود که مواد اولیه آن در دمای محیط مخلوط شوند و ممکن است قیر بر حسب ضرورت گرم شود، اما سایر مصالح بدون گرم شدن با قیر مخلوط می‌شوند . از آسفالت سرد می توان در کلیه رویه سازی ها استفاده کرد به شرط آنکه تمامی استاندار های ترافیک در محل رعایت شده باشد . از آسفالت سرد در قشر های رویه ، آستر و اساس قیری برای ترافیک سبک و متوسط استفاده می شود و از قشر اساس قیری می توان برای ترافیک سنگین و خیلی سنگین استفاده کرد .

انواع آسفالت سرد

آسفالت سرد را بر اساس روش تهیه و اجرای آن میتوان به دو دسته تقسیم کرد :

 • دسته اول: آسفالت سرد کارخانه ای : در کارخانه تهیه و تولید می شود و به محل مورد نظر ارسال و مورد استفاده قرار می گیرد .
 • دسته دوم: آسفالت سرد مخلوط در محل که به دو روش تهیه می شود :

  – روش اول: در این روش سنگدانه ها از ابتدا رو سطح پاشیده شده اند سپس روی آن قیر می پاشند و عمل اختلاط با دستگاه مخصوص انجام می گردد.

  – روش دوم : در این روش مخلوط مورد نظر به همراه قیر در کارگاههای مربوط تهیه و ساخته شده سپس به محل مورد نظر ارسال و مورد استفاده قرار می گیرد.

نکاتی که باید در مورد آسفالت سرد دانست :

 • لایه رویی یا توپکا: این لایه با دانه بندی ریزتر و قیر بیشتر ساخته می‌شود و تحت تاثیر عوامل جوی و چرخ وسایل نقلیه است که باید از جنس ممتاز ساخته شود.
 • لایه زیرین: همانطور که از نامش پیداست لایه زیرین آسفالت می باشد که خود از یک یا چند لایه درست شده است و وظیفه انتقال بار از رویه به زیرسازی راه را در بر دارد که معمولا با دانه بندی درشت تر و قیر کمتر ساخته می شود .

نکاتی که در زمان تهیه آسفالت مورد اهمیت واقع می شود :
مکان آسفالت شده مانند : آفتابی یا سایه بودن محیط ، در مسیر تونل بودن ، خشکی یا نمناکی محل کار و ..

اجرای آسفالت در تهران

انتخاب روکش بر چه اساسی مقرون به صرفه است ؟

نوع روکش و آسفالت را می توان به سادگی با توجه به حجم ترافیک شهری در خیابان و نوع خاک انتخاب نمود اما گاهی انتخاب روکش آسفالت آنقدر پیچیده می شود که باید با توجه به تحقیقات و پژوهش های سنگین صورت گرفته و فاکتور های مهم مانند چرخه هزینه زندگی انتخاب کرد.

گروه فنی مهندسی تعمیرات ساختمان دات کام با تکیه بر دانش و تجربه موفق در پروژه های مختلف آماده تهیه ، حمل و اجرای انواع آسفالت در پروژهای متقاضیان و کارفرمایان می باشد . گروه ما با داشتن تخصص لازم و متشکل از تیم مجرب در صدد است تا روند روکش کردن خیابان ها را مورد بررسی و بازبینی قرار داده تا نسب به رعایت اصول و الگوهای آسفالت کاری رضایتمندی مشتریان را حاصل نماید و با مشاوره رایگان و بهینه شما را با مرغوبترین فاکتورهای مربوطه آشنا نموده تا در روند کار دچار مشکل نشوید.

تعیین قیمت آسفالت:

قیمت آسفالت با توجه به متراژ و نوع استفاده آن متفاوت است . هرچه ضخامت آسفالت بیشتر باشد قیمت آن بیشتر است این قیمت با توجه به این که در آن از مواد نفتی استفاده می شود با افزایش قیمت نفت قیمت آن نیز افزایش می یابد. لازم به ذکر است که آسفالت باید هر چند سال تعویض و ترمیم گردد تا از حوادث بعدی جلوگیری کند .

نسل جدید آسفالت

یک دانشمند هلندی به نام اریک چالنگن که مهندس مواد از دانشگاه فنی مهندسی دفلت هلند است، در حال تحقیق بر روی آسفالت جدیدی است که آن را آسفالت خود ترمیم نام گذاشته است.

شاید بپرسید چگونه؟!

طرز ساخت بدین صورت است که با استفاده از الیاف فولادی و ترکیب آنها با آسفالت معمولی ماده ای رسانا را به وجود می آید ، این امر باعث می‌شود که وقتی که یک ماشین بزرگ با قابلیت خود القایی از سطح این نوع آسفالت رد می شود، گرما باعث از بین رفتن همه شکاف ها و ترک ها می‌شود. پس تا اینجای کار فهمیدیم که این خودترمیم با کمک ماشین خودالقایی صورت می‌گیرد و ظاهرا این آسفالت هنوز کاملا مستقل نیست! و به تنهایی اسمی را که بر دوش می‌کشد عملی نمی‌کند. با این حال این فناوری، نیاز به تولید آسفالت جدید را کاهش داده که از لحاظ زیست‌محیطی حائز اهمیت می‌باشد، چرا که آلودگی ناشی از تولید آسفالت جدید و حمل و نقل آن را کم کرده و باعث کاهش تولید گازهای شیمیایی می‌شود.

آسفالت خود ترمیم ۳۰ درصد از آسفالت معمولی گران تر است. البته با توجه به اینکه عمر آن دوبرابر آسفالت معمولی است، به یقین این اختلاف هزینه می‌تواند منطقی باشد.

در کشور ایران هم مرکز تحقیقات قیر و آسفالت تحت نظر دانشگاه علم و صنعت به طور فعالی در این زمینه به فعالیت می‌پردازد. این پژوهشگاه فرصت خوبی را فراهم کرده است تا از لحاظ علمی گام مهمی را در این صنعت برداریم.

با خیالی آسوده مسیر زندگیتان را با گروه فنی مهندسی تعمیرات ساختمان دات کام قدم بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *