لوله کشی گاز

کشور ما دارای منابع گازی فراوان و در بسیاری از شهرها و روستاهای آن دسترسی به گاز طبیعی، زندگی آسان‌تری برای افراد به وجود آورده است. استفاده از گاز باعث شده امکاناتی که در گذشته نداشتیم را امروز خیلی راحت و آسان در اختیاز داشته باشیم .اما به همان اندازه که این نعمت برای ما آسایش به ارمغان می‌آورد خطراتی نیز به‌همراه دارد، به‌همین‌جهت استفاده از گاز و لوله‌کشی نکاتی ایمنی خاصی دارد که باید آن را رعایت کرد.

چه در زندگی روزمره و چه در صنعت و تولیدات صنعتی لوله کشی سیالاتی همچون گاز یکی از مهمترین بخشها می باشد بطوری که در ابتدای ساخت هر بنای مسکونی ، تجاری ، اداری و صنعتی در کنار نقشه های عمرانی نقشه های لوله کشی و مسیر های عبور انها باید مشخص گردند .در کل با استفاده از یک شبکه لوله کشی می توان سیالات مختلف را بر حسب نیاز جابجا کرد و مورد استفاده قرار داد .

لوله کشی گاز

همه‌ی ما ممکن است به دلایل مختلفی دنبال لوله‌کش گاز برای ساختمان باشیم، زیرا کوچک‌ترین مشکل در لوله‌های گاز خطرآفرین است و باید به‌سرعت پیگیری شود. به‌همین‌دلیل وقتی در سیستم لوله‌کشی گاز ساختمان مشکلی مشاهده کردید و یا با بسته بودن شیر، بازهم بوی گاز به مشامتان خورد، باید آن را بررسی کنید؛ اما معمولاً در مواقع زیر به دنبال متخصص لوله کشی گاز هستیم :

 • برای واحدهای جدید نیاز به لوله‌کش گاز داشته باشیم.
 • نیاز به افزایش طول لوله گاز و یا و جابجایی شیر گاز داشته باشیم.
 • لوله‌ها و شیرهای گاز نشتی داشته باشد و نیاز به تعمیر پیدا کند.
 • وقتی شیرهای گاز بسته است، بازهم بوی گاز در خانه بپیچد.
 • برای تجهیزات گازی جدید مانند آبگرمکن و بخاری نیاز به لوله‌کشی گاز داشته باشیم.
لوله کشی گاز در تهران

اولین نیاز برای دسترسی ایمن به گاز، داشتن لوله‌کشی گاز ایمن و مطمئن در ساختمان است. گاهی برای ایجاد یک انشعاب گاز نیاز به لوله‌کشی جدید داریم. همچنین لوله‌های گاز ممکن است دچار شکستی، نشست گاز و مشکلات دیگر شوند که باید خیلی سریع به آن‌ها رسیدگی کرد. اما چطور یک لوله‌کش گاز مطمئن پیدا کنیم تا لوله‌کشی گاز با تأییدیه برایمان انجام دهد؟


البته مشکلات مربوط به لوله‌های گاز ساختمان به همین موارد محدود نمی‌شود و ممکن است خیلی از اشکالات دیگر در سیستم لوله‌کشی گاز منزل پدید آید که نیاز به دریافت خدمات لوله‌کشی گاز داشته باشد.
تقریباً هر کاری مربوط به خدمات لوله‌کشی گاز شهری نیاز داشته باشید را می‌توانید با گروه فنی مهندسی تعمیرات ساختمان دات کام در میان بگذارید زیرا این مجموعه با معرفی کردن بهترین لوله‌کش‌های گاز در تهران که دارای تأییدیه‌های لازم باشند به شما کمک می‌کند تا از خدمات حرفه‌ای و باکیفیت استفاده کنید.

شرکت لوله کشی گاز

حتما شما در موارد زیر به مشاوره گروه تخصصی ما نیاز خواهید داشت :

 • لوله‌کشی گاز انشعاب‌های جدید
 • لوله‌کشی گاز خانگی‌، صنعتی و تجاری
 • لوله‌کشی گاز روکار و توکار
 • عیب‌یابی و رفع نشت گاز
 • افزودن طول لوله گاز و تعمیر و تعویض شیر گاز
 • لوله‌کشی گاز برای بخاری، آبگرمکن، پکیج، موتورخانه و …
 • کلیه خدمات لوله‌کشی گاز ساختمان

البته خدمات تخصصی ما به همین موارد ختم نمی‌شود و شما هر کاری که برای تعمیر لوله‌کشی و تعویض لوله‌های گاز ساختمان نیاز داشته باشید را می‌توانید به کمک تکنسین های فنی ما انجام دهید .

اگر بخواهیم دسته بندی کاربردهای لوله کشی را در صنایع بررسی کنیم بشرح ذیل می باشد :

 1. لوله کشی انتقالی: در این نوع لوله کشی معمولا از لوله های با قطر زیاد برای انتقال گاز استفاده می شود . برای مثال : در کارخانه هایی مانند پالایشگاهها برای انتقال گاز بین واحد های ذخیره و فرایند استفاده می شود .
 2. لوله کشی عمرانی: که اکثر در زیر زمین قرار دارند برای توزیع امکانات شهری (اب و گاز) و نیز جمع آوری آب باران .فاضلاب و پس ماند ها استفاده می شود.
 3. لوله کشی ساختمانی یا تجاری: لوله کشی های انجام شده در ساختمان های تجاری . مدارس . بیمارستانها. خانه های مسکونی و غیره.
 4. لوله کشی دریایی: بیشتر در بنادر و کشتی ها استفاده شده و بیشتر قسمت های ان از کربن استیل بصورت جوشی یا پیچی می باشد .

جزء اصلی در انتقال سیالات که در اینجا گاز مورد بحث قرار دارد همواره لوله می باشد که لازم است برخی تعاریف اولیه را بدانیم .
انتخاب یک لوله مناسب بستگی به چند عامل و مشخصه دارد که بایستی توسط طراح در نظر گرفته شوند .

لوله کشی گاز برای انجام شدن در منازل، شرکت ها، فضاهای اداری و تجاری، رستوران ها و آشپزخانه ها معمول می باشد، این خدمت با توجه به حجم کار انجام شده به دو دسته ی کلی و جزئی تقسیم می شود. نکته بسیار مهم در خصوص لوله کشی گاز این است که این خدمت فقط توسط متخصصین دارای مجوز انجام می شود.

اجرای لوله کشی گاز

سفارش های بزرگتر لوله کشی برای احداث سیستم گازرسانی موتورخانه ساختمان ها یا سوخت رسانی به آشپزخانه های هتل ها و رستوران ها انجام می شود. همچنین یکی از مراحل حساس پایان کار ساختمان های در حال ساخت، لوله کشی گاز کل واحدهاست که با رعایت اصول دقیق مهندسی و ایمنی انجام می پذیرد.
رایج ترین سفارش لوله کشی گاز ، به منظور جابجایی یک انشعاب گاز ثبت و انجام می شود. برای مثال ،پس از تغییر دکوراسیون آشپزخانه و بخصوص پس از تعویض کابینت و کاشی، معمولا نخستین چیزی که انجام می شود جابجایی محل قرارگرفتن وسایل و تجهیزات آشپزخانه است.

اصول و قوانین در لوله کشی گاز ساختمان

قبل از شروع عملیات اجرایی، مجری باید نقشه های طراحی شده و وضعیت محل اجرا را بررسی کرده و نقشه های اجرایی را آماده نماید. چنانچه ایجاد تغییراتی در مسیر ضروری باشد، مجری باید این تغییرات را به تأیید دستگاه نظارت رسانده سپس اقدام به تهیه نقشه اجرایی نماید .
برای تغییر دادن مسیر لوله های فولادی حتی الامکان باید از اتصالات مناسب و یا از لوله های خم شده در کارخانه لوله سازی استفاده شود .
در نقشه لوله کشی گاز می بایست محل، قطر دودکش و پنجره در پلان مشخص و رنگ بندی با سایزینگ لوله ها مطابقت داشته باشد .
بعد از انجام و پایان دیوار چینی در اجرای ساختمان (مسکونی) و قبل از شروع گچ و خاک، باید اقدامات مربوط به تشکیل پرونده جهت لوله کشی گاز طبیعی (لوله کشی گاز طبیعی و گاز مایع متفاوت است) نمود.

لوله کش گاز

مراحل لوله کشی گاز به قرار زیر است:

 1. تشکیل پرونده در سازمان نظام مهندسی و تعیین ناظر
 2. انتخاب پیمانکار (مجری) لوله کشی گاز
 3. پایان عملیات لوله کشی
 4. تأیید مهندس ناظر
 5. نصب علم و کنتور گاز(خانگی یا تجاری)

عوامل موثر بر هزینه لوله کشی گاز

لوله کشی می‌تواند شامل توزیع گاز در کل بنا و یا حذف و اضافه کردن این امکان در نقاطی خاص از ساختمان باشد. سفارش لوله کشی گاز برای انجام شدن در منازل، شرکت ها، فضاهای اداری و تجاری، رستوران ها و آشپزخانه ها ثبت می شود. این خدمت با توجه به حجم کار انجام شده به دو دسته ی کلی و جزئی تقسیم می شود. نکته بسیار مهم در خصوص لوله کشی گاز این است که این خدمت فقط توسط متخصصین دارای مجوز انجام می شود.همین امر باعث می شود که هزینه بر تخصص افراد در این زمینه پرداخت گردد.

نقشه بنا

یکی دیگر از عوامل اثرگذار بر هزینه لوله کشی گاز که هم بر قیمت خرید لوازم و مصالح اولیه اثر می‌گذارد و هم بر دستمزد لوله کش گاز، نقشه یا مسیر لوله گذاری است. نقاطی که مسیرهای طولانی باید لوله گذاری و بست زنی شود، مثل حیاط و راه پله می‌توانند از جمله این موارد باشند. در مواقعی که نیاز به تغییرات و لوله کشی گاز در آشپزخانه هست، احتمال بالایی وجود دارد که به دلیل ساختار یافتن همه تاسیسات آشپزخانه همزمان با طراحی و نصب کابینت آشپزخانه، هزینه های دیگری مثل جابجایی و یا تغییر شکل کابینت ها به هزینه کل کار اضافه شود.

تعداد واحدها

در مواقعی که کار به اصطلاح متداول نیروهای فنی، به صورت کُنتراتی بر عهده یک واحد تاسیساتی قرارمی‌گیرد و تعداد واحدهایی که لوله کشی گاز می‌شوند بیشتر می‌شود، هزینه در کل در مقایسه با هزینه انجام شدن کار بصورت جداگانه به صرفه تر خواهد بود.

لوله کش گاز در تهران

محله

در صورتی که حجم کار لوله کشی گاز بالا باشد، محله می‌تواند تاثیر زیادی بر هزینه کل کار بگذارد چرا که یکی از بیشترین هزینه‌ها در این صورت به هزینه حمل و نقل و باربری لوله ها و سایر مصالح و تجهیزات اختصاص می‌یابد. در صورتی که پروژه به این صورت بلند مدت باشد، از هزینه ایاب و ذهاب روزانه نیروهای تاسیسانی معمولا صرف‌نظر می‌شود.

همه موارد فوق در حوزه تخصصی و خدماتی گروه فنی مهندسی تعمیرات ساختمان دات کام با کمترین هزنیه و کیفیت بالا دیده شده است .
ایمنی مکان خود را با ما تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *